Bowen

Bowenova technika patrí medzi holistické, veľmi šetrné úplne neinvazívne metódy (telo je vnímané ako celok). Môžeme ju opísať ako veľmi jemnú a šetrnú manipuláciu so svalmi a šľachami. Skladá sa z jednotlivých pohybov cez určité a presne definované body ľudského tela. Medzi jednotlivými sériami pohybov, tzv. procedúrami sú krátke asi 2 minútové pauzy. Tie poskytujú telu čas k dokonalému „spracovaniu“ informácie a umožnia maximálne využitie týchto pohybov.

Bowenova technika pôsobí na niekoľkých úrovniach: fyzikálnej, chemickej a psychickej (emocionálnej). Špecifické body, cez ktoré sa pohyby vykonávajú sú často križovatkou krvných a lymfatických ciev s nervovými vláknami a meridiánmi. Jemný tlak a šetrná manipulácia pomáhajú stimulovať krvnú a lymfatickú cirkuláciu, dochádza k miernemu dráždeniu nervových zakončení a k stimulácii energetických dráh. Zlepšuje sa miestne prekrvenie a lymfatická drenáž, dochádza k nastoleniu homeostázy, uvoľňujú sa energetické bloky a tým je obnovený tok energie QI (KI). Sval reaguje na tieto impulzy relaxáciou (uvoľnením), veľmi často dochádza k prerušeniu špirály bolesti. Upravením (vybalancovaním) „vnútorného prostredia“ telo uplatňuje svoje vlastné hojivé procesy.

Ďalšie vysvetlenie pôsobenia Bowenovej techniky je prepojenie jednotlivých častí tela s mozgom dráždením špecifických receptorov. Tieto minimálne podnety napomáhajú znovuobnoviť integritu centrálnej nervovej sústavy s periférnymi oblasťami. Je veľmi dôležité vedieť, že táto technika odstraňuje z tela veľké množstvo toxických látok za predpokladu, že klient behom terapeutických sedení dodržiava pitný režim (2 litre tekutín), aby mohli ľadviny poriadne vyčistiť telo od odpadu.

Bowenova technika je pomenovaná po Thomasovi Bowenovi, ktorý ju v 50. rokoch minulého storočia vytvoril na základe svojej dlhoročnej praxe maséra futbalového mužstva a úspešne aplikoval tisícom pacientom a tak im zlepšoval ich zdravotný stav.

Bowenova technika je výborným prostriedkom proti: bolestiam chrbta a krčnej chrbtice, problémom s kĺbami, tenisovému lakťu, podkolennej šľachy, bolestiam kostrče, bolestiam chrbta v tehotenstve, problémom s menštruáciou a menopauzou, nepríjemnému nachladnutiu alebo chrípke, bolestiam trojklanného nervu, stresu, depresii, častým bolestiam hlavy a migrénam, chronickej únave, opuchom, syndrómu zatuhnutého ramena, rôzne ochorenia centrálnej nervovej sústavy ako napríklad skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, stavy po detskej mozgovej obrne a mnohým iným zdravotným problémom.

Ošetrenie Bowenovou technikou sa doporučuje absolvovať v desiatich etapách medzi, ktorými sú časové prestávky (približne sedem dní). Podľa závažnosti počiatočného stavu môže trvať rôzne dlho, aj rok. Je však dokonale bezpečná, nebolestivá a jej výsledkom môže byť zlepšenie kvality života chorého človeka.

Jedno ošetrenie trvá 30 minút .